Брекети

Какво представляват брекетите?

Брекетите са най-съвършеният и често използваният апарат при лечение на ортодонтски проблеми. Те са подходящи както за деца, така и за възрастни. Цялостното лечение се нарича лечение с брекети, но реално се прилагат и други елементи, за да може лечението да сработи – дъги, лигатури, верижки и т.н. Самите брекети се залепят върху зъбите по определен начин и през тях се прокарва ортодонтска дъга. Тя оказва специфичен натиск върху зъбите и това води до тяхното преместване към желаната позиция. Дъгите, които се поставят са различни видове (различни материали, размери и свойства) и се подбират и сменят спрямо спецификите на лечението. Лигатурите представляват ластици или телчета, които фиксират дъгата здраво към брекетите и по този начин се постига по-прецизен контрол върху движението на зъбите. Тези ластици трябва да се сменят на всяко посещение, защото губят от своята еластичност с времето. При ортодонтско лечение с брекети се използват и други приспособления и аксесоари спрямо плана на лечение.

Видове брекети

Най- често се използват металните брекети. Те са и най-достъпната опция от финансова гледна точка. Металните брекети са изключително здрави и с тях се работи лесно. Резултатите, които се постигат с тях са отлични и могат да се използват за много различни проблеми. Винаги препоръчваме металните брекети за нашите пациенти тийнейджъри, защото се почистват лесно и се намалява риска от развитие на кариес и възпаление на венеца.

Друга алтернатива са естетичните брекети (сапфирени). Като функционалност те не се различават от металните брекети и се постигат същите добри резултати. Представляват прозрачни брекети от най-висок клас, които са по-трудно забележими върху зъбите. Продължителността на лечение със сапфирени брекети не се различава от тази при металните. Предвид по-високата им себестойност, както и по-трудната работа с тях, те са по-скъп вариант от металните брекети. Обикновено този вид брекети се избират от възрастни пациенти, за които естетиката е важна.

Кога се използват брекети?

Брекети се използват при всякакви ортодонтски проблеми при деца и възрастни. Те са високоефективни при криви зъби (струпване, ротации и др.) и проблеми със захапката. Повечето ортодонтски проблеми са видими в детска или тинейджърска възраст и лечението в тези стадии на развитие е по-лесно и бързо, отколкото лечнието при възрастни. Затова е важно да се направи консултация с ортодонт още в детските години, дори да не е установен ортодонтски проблем до този момент.

Продължителност на лечение с брекети. Какво е да си с брекети?

Продължителността на ортодонтското лечение с брекети е строго индивидуално и зависи от множество фактори като вида ортодонтски проблем, възрастта на пациента, спазване на инструкциите на ортодонта и т.н. Най-общо продължителността варира между 1-3 години.

Скоро след поставяне на брекетите може да усетите дискомфорт по време на хранене. Ако това се случи, преминете на по-мека храна – това ще помогне дискомфорта да премине по-бързо. Имайте предвид, че твърди храни (например пуканки, ядки) трябва да се избягват, защото биха могли да разлепят и дори да ги счупят, което да наложи тяхната подмяна.

Оралната хигиена е много важна по време на лечение с брекети. Зъбите трябва да се мият по специален начин, като се включва и почистване с малка четка около всеки брекет. Подробни инструкции за лична орална хигиена се дават на пациентите непосредствено след поставяне на брекетите и се демонстрира всеки един етап от почистването на зъбите. Препоръчително е професионално почистване на зъбен камък на всеки 6 месеца.

След поставяне на брекетите ще имате редовни посещения (обикновено всеки месец) при вашия ортодонт, който ще следи детайлно прогреса на лечението и ще направи нужните корекции – смяна на лигатури, дъги и др, ако такива се изискват, за да се оптимизира лечението.

Преди свалянето на брекетите, ортодонтът ще постави ритейнер, който ще държи зъбите в правилната позиция след успешно проведеното лечение. Ритейнерът може да бъде два вида: прозрачна шина, която да се носи само нощно време, или метално телче, което се залепя от вътрешната част на зъбите. Теленият ритейнер е напълно невидим за околните, гладък е и пациентите лесно свикват с него и дори „спират да го усещат“.